Uspješno i na 9. Smotri hrvatskoga školskoga filma

Autor: Milena Maračić, 8. 11. 2021.

Smotru hrvatskoga školskoga filma, koja ima državni karakter i prikazuje najuspješnije radove mladih filmaša osnovnih i srednjih škola, organiziraju Agencija za odgoj i obrazovanje, Hrvatski filmski savez te Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Ove godine, 9. Smotra hrvatskoga školskoga filma održana je u Zagrebu.

Od ukupno 88 prijavljenih filmova, povjerenstvo u sastavu: predsjednica državnoga povjerenstva Ivana Ivančić Medved, redateljica Snježana Tribuson, redatelj Neven Hitrec, montažer Slaven Zečević, voditeljica Škole animiranoga filma Čakovec Jasminka Bijelić Ljubić, redatelj Istvan Filakovity i filmski snimatelj Silvestar Kolbas odabralo je 48 filmova čiji su autori učenici osnovnih i srednjih škola.

Projekcije odabranih filmova održane su u zagrebačkom kinu „Tuškanac“ od 26. do 28. listopada. Među pomno odabranim filmovima i ove se godine našao animirani film malih filmaša naše škole pod naslovom WC Avantura. Smotra nema pobjednika, pa su svi odabrani filmovi pobjednički (iako je posebno istaknuto desetak filmova), a njihovi autori mogu biti ponosni na svoj rad (unatoč mnogobrojnim problemima prošlogodišnje školske godine kada se dosta vremena radilo online).

Autori našeg „pobjedničkog“ filma su Marin Banda, Leona Drakulić, Anesa Knezić i Borna Ladić s kojima je radila voditeljica filmske grupe naše škole Ljubica Žabek - Horvatić. Kako cijela ekipa zbog epidemioloških mjera nije mogla sudjelovati na programu Smotre, predstavnik je bio učenik Borna Ladić (u pratnji učiteljice Ljubice) koji je našu filmsku grupu zastupao i predstavio u najboljem svjetlu – vrlo otvoreno i sigurno. Već nakon svečanog otvaranja Smotre i prve projekcije u kojoj je bio i naš film, Borna i mlade filmašice iz Macinca i Male Subotice dali su intervju za radijsku emisiju "Pet za pet" koja će se emitirati na   1. programu Hrvatskoga radija, pa ako imate vremena i želite čuti što je Borna izjavio, uključite radio 08.11. 2021. u 13,45 i poslušajte. Osim što su na Smotri prikazivani filmovi, mladi autori mogli su članovima povjerenstva postavljati pitanja pa se tako progovorilo o kriterijima odabira filmova te o važnosti planiranja, kreativnosti i tehničkih uvjeta za nastanak dobroga filma. Najhrabriji od međimurskih filmaša, u postavljanju pitanja bio je (najmlađi) Borna koji je povjerenstvo otvoreno upitao kako im se svidio naš film „WC avantura“ – pogledajte odgovor povjerenstva u prilogu – snimka je dosta loša pa je titlovano. U povjerenju, dobio je samo pozitivne kritike pa još jednom cijeloj ekipi: Marinu, Leoni, Anesi i Borni iskrene čestitke.

(Sve odabrane filmove možete pogledati na meduza.carnet.hr – za sada ovogodišnji još nisu postavljeni, ali se mogu vidjeti prošlogodišnji filmovi).

Djelić atmosfere sa ovogodišnje Smotre ali i kratkog slobodnog vremena između projekcija, donose fotografije u prilogu.

Ljubica Žabek-Horvatić
voditeljica filmske grupe