Terenska nastava Erzberg – Graz

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 3. 11. 2019.

Učenici od 5 do 8. razreda naše škole bili su 22. listopada 2019. na terenskoj nastavi u Austriji, točnije rudniku Erzberg i u Grazu. Krenuli smo u 6 sati ujutro dobro raspoloženi i uzbuđeni što ćemo vidjeti najveći rudnik željeza u Austriji i drugi po redu najveći grad u Austriji – Graz...

Najprije smo razgledali rudnik Erzberg iznutra i izvana. Rudarskim vlakom smo krenuli u unutrašnjost Erzberga i saznali sve o njegovoj povijesti, alatima i strojevima kao i životima rudara do 1986. kada je ovaj rudnik zatvoren. Zanimljiva je bila i legenda o nastanku Erzberga. Vidjeli smo razne teške strojeve i alate, opremu rudara i uvjete rada, a neki su se okušali i u bušenju stijena. Nakon povratka u vanjski svijet, dočekalo nas je veliko vozilo „Hauly“ s kojim smo razgledali površinski kop rudnika i saznali sve o današnjem suvremenom načinu vađenja željezne rude. Stvarno poseban doživljaj!

Na kraju razgleda ostavili smo kacige i promjenili obuću te se uputili prema Grazu, glavnom gradu pokrajine Steiermark. Pješice smo razgledali centra grada. Najviše su nas se dojmile suvremene građevine u Grazu i to das Kunsthaus (Muzej suvremene umjetnosti) i Murinsel, umjetni otok na Muri. Slijedilo je dugo očekivano slobodno vrijeme koje smo iskoristili za kupnju pokoje sitnice i samostalno razgledavanje. Uz vodiče na njemačkom jeziku trenirali smo svoje znanje i vještine njemačkog jezika, naučili puno toga iz geografije, povijesti, umjetnosti i kemije.

U pratnji učenika bili su učitelji Dijana Radek, Goran Mikulan, Domagoj Zoričić i voditeljica Marta Lončar – Vinković. Učenike je za terensku nastavu dobro pripremio i učitelj geografije Alen Mudri pa su nastavni listići bili riješeni bez problema.

Zahvaljujemo TA „Varaždintours“ na odličnoj organizaciji, gosp. Branimiru Šurbeku na vodstvu i vozaču, gospodinu Davoru koji nas je vješto i sigurno doveo kućama.

Marta Lončar-Vinković
voditeljica terenske nastave

Zanimljive prizore i detalje s terenske nastave naših učenika predmetne nastave pogledajte u foto-galeriji Terenska nastava Erzberg – Graz.