Projekt Aktivni mladi protiv nasilja

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 19. 9. 2018.

U petak 14. rujna 2018., u suradnji s Centrom za kulturu Čakovec u sklopu projekta „Aktivni mladi protiv nasilja“ i Kina za mlade, Udruga ZORA održala je tematsku projekciju filma „Oblak“. Film govori o tragičnoj smrti srednjoškolca Luke Ritza, žrtve vršnjačkog nasilja, unutarnjoj borbi njegovih roditelja i prijatelja, nastojanjima da dođu do počinitelja i svemu onome čemu je Luka Ritz postao simbol, a prvenstveno borbi protiv nasilja nad i među mladima...

Uvod u film napravili su mentorica Filmskog kluba prof. Ljiljana Ille, psihologinja Berta Bacinger-Klobučarić i autor filma, Miroslav Sikavica, koji je i nakon filma analizirao sve ono sa čime se susretao u stvaranju filma, odnos s protagonistima filma i svoj doživljaj cijele situacije.

Naša škola aktivno se uključila u  ovaj dio projekta. Voditeljica ŠPP-a pedagoginja Vesna Branilović i predstavnici učenika 8. razreda Tara Kos, Larisa Zeman, Dorotea Podvez i Leo Brgles prisustvovali su projekciji dokumentarnog filma i uključili se nakon projekcije u razgovor s redatelljem. Tijekom jeseni u školi će u okviru sata razrednika u 8. razredu, Vijeća učenika škole 5.-8. razred i grupe Vršnjačke pomoći biti organizirani razgovori i tribina s učenicima, pedagoginjom i voditeljicom Vršnjačke pomoći učiteljicom i razrednicom 8. razreda Dijanom Radek kako bi se učenicima, pogotovo onim koji kreću druge godine u Srednje škole, ukazalo na opasnosti nasilja među mladima, mjerama zaštIte i samoobrane te važnosti reagiranja dok se nasilje dogodi.

Vesna Branilović
pedagoginja