MI ŽELIMO BITI „Digitalni superjunaci“

Autor: Milena Maračić, 1. 3. 2024.

Od ove smo školske godine osmislili školski projekt pod nazivom „Digitalni superjunaci“.

Digitalni, zato što želimo posvetiti više pažnje i prevencije cyberbullingu, zdravom emocionalnom i socijalnom razvoju, empatiji i kvalitetnom korištenju slobodnog vremena te kako korisno, odgovorno i pametno ulaziti u digitalni svijet.

Superjunaci, jednostavno zato što želimo da učenici osvijeste da je NAJVEĆA odgovornost ponašanja na njima samima, da oni posjeduju moć kojom mogu odgovorno pristupati  digitalnom svijetu.

Projekt je zamišljen na način da se provodi tijekom cijele nastavne godine, a samo predstavljanje i obilježavanje aktivnosti predstavili smo 1.ožujka (vezano uz datum 13.veljače, kada se i službeno obilježava Dan sigurnijeg interneta).

U projektu su sudjelovali učenici predmetne nastave i njihovi učitelji, razrednici, stručna služba.

Plesanja, pjevanja, tjelovježbe, dramskih prikaza, literarnih radova, grafova, prezentacija, anketa, nije nedostajalo! Svi su se odlično pripremili i prikazali svoje znanje, sposobnosti, motivaciju i međusobno uvažavanje na ponos svima nama.

Program je zaista bio bogat, a sadržaj je bio sljedeći:

5. razred predstavio se sa mentoricama Lidijom Novak Levatić sa pozitivnim i negativnim stranama interneta, plakatom pod mentorstvom učiteljice Milene Maračić te glazbenom izvedbom pod mentorstvom učiteljice Milene Maračić i Natalije Guterman-Vuk.

Pod vještom palicom razrednika Pere Obadića, petaši su anm pokazali kako pravilno sjediti pred računalom te ostale vježbe kojima jačamo sve mišiće tijela.

6.razred obogatio nas je znanjem engleskog jezika svojim internet Netiquete kvizom pod mentorstvom učiteljice Ivane Kaniški, te su pod mentorstvom pedagoginje Ivane Lesjak Možek pripremili SUPERJUNAČKI FILM u kojem svaki učenik igra glavnu ulogu.

Pod mentorstvom Lidije Novak Levatić, šestaši nas očaravaju „Paunašom“- internetskom lektirom autora Tita Bilopavlovića.

Sedmaši su nas očarali dijagramima te provedenim istraživanjima u kojima su doznali koliko se jabuka jede u njihovim obiteljima, koliko se mlijeka popije, koliko mjeri vlas kose i još puuuno toga pod vodstvom mentorice Aleksandre-Marie Vuković.

a pod mentorstvom učiteljice Ivane Kaniški, učenici 7.a i 7.b razreda govorili su o društvenim mrežama i online nasilju (social networks and cyberbullyng), navodili su najčešće skraćenice koje koriste u pisanju poruka (f2f, omg, fyi, g2g…) te su osmislili tekstualne poruke u kojima su koristili te skraćenice te izradili plakat.

7.b razred posebno se predstavio društvenom igrom Centra za sigurniji internet pod mentorstvom razrednice Ivane Kaniški, u kojoj su imali prilike sudjelovati u online kvizu Centra za sigurniji Internet koji je bio namijenjen djeci i mladima u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.

Leona Novak iz osmog razreda predstavila nam se sigurnim stranama interneta, a 8.razred nam dolazi pod mentorstvom učiteljice Aleksandre-Marie Vuković sa znanstvenim zapisima velikih i malih brojeva.

Kao šećer na kraju, sve pohvale idu našim vještim voditeljima, Bruni Ladiću i Petru Jurkoviću koji su odradili vrhunski posao te još jednom pokazali svoje komunikacijske i voditeljske vještine, učenicima 7.a i 7.b razreda.

Ostale fotografije možete pogledati u foto-galeriji ''Digitalni superjunaci''.

Stručna suradnica pedagoginja i koordinatorica projekta,
Ivana Lesjak Možek

« Svibanj 2024 »