Istraživanja gledateljskih navika publike od 6 do 19 godina u OŠ Gornji Mihaljevec

Autor: Milena Maračić, 2. 4. 2024.

Krajem 2023.  među učenicima od 1.do 8. razreda naše škole provedeno je istraživanje gledateljskih navika publike od 6 do 19 godina koje je  proveo portal Vrti svoj film uz podršku Ministarstva kulture i medija RH u okviru poziva za Razvoj publike u 2023. godini te u partnerstvu s Hrvatskim audiovizualnim centrom.

Istraživanje je provedeno na uzorcima nižih i viših razreda osnovnih škola te srednjih škola, a nakon analize rezultata za tri ciljane skupine, napravljena je poredbena analiza za sve tri dobi.

U istraživanju provedenom u svim hrvatskim županijama, iz najrazličitijih mjesta i gradova, sudjelovalo je 6974 učenika osnovnih škola te 1561 učenik srednjih škola, iz 82 osnovne i 26 srednjih škola.

Rezultati istraživanja omogućuju uvid u dublje razumijevanje preferencija, obrazaca konzumacije i faktora koji utječu na izbor, lokacije gledanja, učestalost, motivaciju i očekivanja pri doživljaju filmskih sadržaja. Također, istraživanje otkriva ulogu obrazovnih institucija te učitelja i nastavnika pri predlaganju filmskih naslova za gledanje kod kuće, u obiteljskom okruženju, kao i učestalost organiziranih odlazaka na filmske projekcije u lokalno kino u sklopu nastave.

U srijedu 27. 03., u online izdanju, portal Vrti svoj film predstavio je rezultate istraživanja gledateljskih navika publike od 6 do 19 godina koje je proveo tijekom 2023.

Rezultati istraživanja dostupni na poveznici.

Ili skraćena verzija istraživanja na sljedećoj poveznici:

U sklopu online predstavljanja o rezultatima istraživanja govorila je voditeljica istraživanja Ivana Jakobović Alpeza (osnivačica portala Vrti svoj film) i Nika Petković (urednica portala Vrti svoj film), kao i predstavnica Ministarstva kulture i medija, a u stručnom su timu bili još i Tanja Kalčić, savjetnica u području razvoja publike,  Daniela Doubek Grbac, sociologinja, Marko Rojnić, diplomirani psiholog, te posrednica za škole Ana Naglić, mag. prim. educ.

U našoj školi istraživanjem su koordinirale Silvija Soldat, mag.prim.educ. i  Milena Maračić, dipl. informatičar.

Silvija Soldat