Po prvi puta sudjelovali na natjecanjima Sudoku i AToM liga

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 12. 3. 2024.

Ove školske godine po prvi puta sudjelovali smo u Sudoku prvenstvu Hrvatske, kao i u ekipnom natjecanju u znanju matematike, fizike i kemije pod nazivom AToM liga. Naši najuspješniji natjecatelji bili su Alan Joos, 7.b (Sudoku natjecanje, mentorica: Aleksandra-Maria Vuković) te ekipa u sastavu Domagoj Heric, Saša Pilaj i Leo Trupković, 8.r. (AToM liga, mentori: Aleksandra-Maria Vuković, Sandro Balašković, Andrijana Perčić).

U nastavku saznajte više o samim natjecanjima, kao i o uspjesima svih naših učenika koji su sudjelovali.

Sudoku prvenstvo Hrvatske za osnovne i srednje škole provodi se u organizaciji Hrvatske Mense i enigmatskog kluba „Božidar Vranicki“, u suradnji s AZOO. Učenici se natječu u tri uzrasne skupine: Bistrići (od 1. do 4. razreda osnovne škole), Kadeti (viši razredi osnovne škole) te Juniori (srednjoškolci), i to kroz tri razine: školskog, regionalno i državno natjecanje. Prvi put diljem cijele države organizirano je 2021. godine, a učenici naše škole priključili su se karti sudionika ove školske godine, točnije 27. listopada 2023. god. kada je održano školsko natjecanje. Sudjelovali su sljedeći učenici: Emerik Novak (6.r.), Alan Joos i Petar Jurković (7.b), Ana Joos i Dina Drakulić (8.r.). Mentorica učenicima bila je učiteljica Aleksandra-Maria Vuković. Naš najuspješniji natjecatelj bio je Alan Joos kojem je tek nekoliko bodova nedostajalo da se plasira na regionalno natjecanje. Čestitke svim natjecateljima!
Najveći problem je brzina s obzirom da je rješavanje vremenski ograničeno. Također, nema djelomičnih bodova već se mora riješiti cijeli zadatak i to točno da bi se ostvarili bodovi. No, učenici su stekli vrijedna iskustva prvim sudjelovanjem i nadamo se da će ih sljedeće godine iskoristiti za što bolji plasman!

Ove šk. god. po prvi puta smo se uključili i u natjecanje AToM liga, u organizaciji obrta za poduku MAT (vlasnica prof. matematike Maja Zelčić), koje je verificirano od strane MZO. U osnovnoj školi učenici se natječu u kategoriji 8. razreda, a samo natjecanje je bilo organizirano u dva kola: 1. kolo 9. studenog 2023. i 2. kolo 5. ožujka 2024. Ekipu čine tri učenika 8. razreda i iz svake škole može se prijaviti proizvoljan broj ekipa. U 1. kolu iz naše je škole sudjelovala jedna ekipa u sastavu Domagoj Heric, Saša Pilaj i Leo Trupković (ekipa 1), a u 2. kolu je uz njih sudjelovala i druga ekipa u sastavu Dina Drakulić, Katarina Flinčec i Lea Petković (ekipa 2). Mentori učenicima bili su učitelji Aleksandra-Maria Vuković (matematika), Sandro Balašković (fizika) i Andrijana Perčić (kemija). Djevojke su ostvarile nešto slabiji plasman s obzirom da se u konačnom poretku zbrajaju bodovi iz oba kola.

REZULTATI
U prvom kolu sudjelovalo je ukupno 212 ekipa osnovnih škola diljem Hrvatske, od čega 12 ekipa iz 7 osnovnih škola Međimurske županije. Naši dečki osvojili su 3. mjesto među ekipama Međimurske županije i ukupno 88. mjesto na razini Republike Hrvatske.
U drugom je kolu sudjelovalo ukupno 199 ekipa osnovnih škola iz cijele Hrvatske, od čega 12 ekipa iz 7 osnovnih škola Međimurske županije. Naši su dečki osvojili 2., a djevojke 3. mjesto među ekipama Međimurske županije, odnosno 56. i 63. mjesto na razini Republike Hrvatske.
U konačnim rezultatima natjecanja zbrajaju se bodovi oba kola, pa su uspješniji bili naši dečki završivši natjecanje kao 2. najbolja ekipa Međimurske županije, odnosno ukupno kao 68. ekipa od njih 219 iz osnovnih škola Republike Hrvatske. Čestitke svim natjecateljima!
Osim što su imali priliku testirati svoje znanje iz matematike, fizike i kemije, učenici su morali raditi timski i međusobno se dogovarati oko podjele zadataka, kao i rješenja. Bilo im je to zanimljivo iskustvo i veselimo se njihovim uspjesima u daljnjem obrazovanju, kao i novim ekipama sljedeće školske godine.

Aleksandra-Maria Vuković, učiteljica matematike