Hotel za kukce: Važnost kukaca i njihove uloge u ekosustavu

Autor: Milena Maračić, 16. 11. 2023.

7.studenog su nas posjetili djelatnici i učenici Srednje škole „Arboretum opeka“ iz Vinice te u sklopu projekta postavili hotel za kukcei održali predavanje o važnosti korisnih vrsta kukaca u vrtovima. Učenici 7.b i 8.razreda sudjelovali su u iskopu zemlje i postavljanju samog hotela te aktivno sudjelovali u predavanju o štetnim i korisnim kukcima u ekosustavu.

„Kukci su živjeli na našem planetu u vrijeme kada na njemu još nije bilo ljudi. Kroz nekoliko milijuna godina razvoja i prilagođavanja različitim ekstremnim klimatskim promjenama kroz koje je Zemlja prolazila, kukci su postali apsolutni vladari gotovo svakog kutka na ovome svijetu. Oni pomažu u oprašivanju i razmnožavanju biljaka. Važni su predatori nepoželjnih vrsta kukaca koji oštećuju vrtno bilje hraneći se njihovim plodovima i listovima ili prenoseći razne vrste parazitarnih i zaraznih bolesti.

Neke vrste žive u tlu i kopaju tunele, te na taj način rahle zemlju i čine ju kvalitetnijom.  U posljednjih nekoliko godina razvila se svijest poljoprivrednika o štetnosti upotrebe pesticida u svrhu uništavanja nametnika i sve većoj važnosti prisutnosti korisnih kukaca u vrtovima.

Pedagoginja

Postoji nekoliko metoda kako privući korisne kukce u svaki vrt, no jedna od najzanimljivijih i najpopularnijih metoda zasigurno je ona kojom ovim sitnim stvorenjima omogućimo sklonište i siguran krov nad glavom izradom hotela za kukce. Tokom ljeta hotel će kukcima omogućiti stanište za život i razmnožavanje i tako povećati njihovu brojnost u vrtu. U vrijeme hladnijeg doba godine, hotel će kukcima pružiti idealan zaklon i skrovište od niskih temperatura i za njih nepovoljnih vremenskih uvjeta.

Izgradnja hotela je prilično jednostavna, potrebno je napraviti drvenu konstrukciju i ispuniti je raznolikim materijalima poput grančica i slame. Kada je hotel za kukce izgrađen, potrebno ga je smjestiti na idealno mjesto u vrtu.  Preporučuje se okrenuti ga prema jugoistoku ili jugozapadu, nikako prema sjeveru ili jugu. Hotel okrenut na sjevernu stranu vrta neće privući kukce zbog premalene količine svjetla, dok će onaj okrenut na jug ljeti odbijati kukce zbog stalne izloženosti direktnom suncu i previsokoj temperaturi.
Treba paziti da hotel nije smješten na mjestu koje je jako vjetrovito te da nije na vlažnom i mokrom mjestu jer ga kukci neće nastaniti. Nakon što je hotel izgrađen i postavljen na idealno mjesto u vrtu potrebno je pričekati neko vrijeme (najčešće nekoliko tjedana) kako bi ga novi stanovnici počeli naseljavati. Bubamare, različite vrste paukova, solitarne pčele osolike muhe, ose, razvojni oblici leptira, uholaže, babure i mnoge druge vrste kukaca u hotelu će pronaći svoj novi dom. Danas se izrađuju hoteli za kukce različitih veličina, oblika i s raznim materijalima. Neki od njih izgledaju toliko impresivno da su prekrasna dekoracija u vrtovima diljem svijeta. No, ono što je bitno u ovoj priči je njihova funkcija; novi će stanovnici hotela biti prvi red obrane svakog vrta od prirodnih neprijatelja“.