TERENSKA NASTAVA U KRIŽOVEC – CENTAR ZA POSJETITELJE „MED DVEMI VODAMI“

Autor: Milena Maračić, 9. 10. 2023.

Učenici 3. razreda u pratnji razredne učiteljice Ljubice i asistentice Maje, 22. rujna 2023. proveli su dan na terenskoj nastavi. Kako bi upoznali, utvrdili i proširili svoje znanje o biljnom i životinjskom svijetu zavičaja uz rijeku Muru i Dravu, posjetili su  Centar za posjetitelje „Med dvemi vodami“ u Križovcu.

Centar je dobio naziv po tome što se nalazi između rijeke Mure i Drave. Voditeljica Sara pričala nam je o šumarima i masovnom rušenju stabala koja su nekada davno ljudi rušili da bi dobili polja koja su mogli obrađivati. Nakon toga smo vidjeli i mogli držati paličnjake, sitne životinjice koje izgledaju identično grančicama kako bi se lakše uklopili u prirodu pa ih tako grabežljivci teže pronalaze. U drugoj prostoriji prema opipu moral smo pogađati što je unutar zatvorenih kutija, a kod jedne podići  poklopac i po mirisu pogoditi što je u njoj. U jednoj je bila kora, u slijedećoj kamen, pijesak pa labudovo jaje, a u mirisnoj kutiji nalazio se miris šume. Upoznali smo glasanje raznih ptica kao i izgled i nazive drugih životinja koje žive uz Muru i Dravu ili u samim rijekama, kao što su ribe.

Zgrada u kojoj je Centar stara je 200 godina i nekad je to bila lugareva šuma, a poslije škola.

Saznali smo i da su ljudi nekad vadili listiće zlata iz rijeke Drave. Nakon razgledanja Centra krenuli smo van na teren i odradili radionicu Mura te zove. Meni i mojim prijateljima bilo je najzanimljivije kad smo pomoći specijalnih naprava lovili razne kukce, leptire, paukove a dalekozorima promatrali okoliš oko sebe. Vidjeli smo sivu čaplju, žabe, a ja sam ulovila crvene mrave i komarca. Na kraju TN još smo se poigrali na igralištu koje nam  se jako svidjelo, a neki, koji su imali sreće popili su i vruću čokoladu iz automata u dvorištu Centra.

Laura Brežnjak, 3. razred

Ostale fotografije pogledajte u foto-galeriji.