RECI DA RECIKLIRANJU! - Od starih traperica do novog školskog pribora!

Autor: Milena Maračić, 2. 6. 2024.

Ponovno sjajan uspjeh na Županijskoj smotri učeničkih zadruga – rad naših učenika i mentora nagrađen trećim mjestom!

Ovom uspjehu predhodio je još jedan. Prijavili smo se u Projekt Ministarstva znanosti i obrazovanja za financiranje dobrih ideja u sklopu izvannastavnih aktivnosti i dobili 1000 eura!

Učenička zadruga“ Klopotec“ Osnovne škole Gornji Mihaljevec osvojila je treće mjesto na Županijskoj smotri učeničkih zadruga, koja je održana 28. svibnja u Čakovcu. Ponosni smo na još jedan izvrstan rezultat naših učenika, koji već dugi niz godina usavršavaju znanja i vještine na području zadrugarstva.

Ove godine smo prezentirali aktivnosti na području recikliranja trapera i očuvanja prirode. Brine nas činjenica da se u svijetu stvara sve više tekstilnog otpada, pa smo odlučili sakupiti stare traperice i drugu odjeću od pamuka kako bismo od tog materijala izradili novi pribor za školu. Traper je uvijek u modi, pa smo uz dodatak pamučne tkanine u boji dobili nove zanimljive pernice, straničnike, podmetače za šalice i čaše, torbe za papuče, knjige, pa čak i torbe za tablet.

Priča o recikliranju u našoj školi ove je godine dobila nova krila. Iako je već više od 10 godina recikliranje u temelju naših aktivnosti na grupi Čuvari prirode, ove smo se godine prijavili na Projekt kojeg je raspisalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Radi se o projektu koji financijski podupire dobre ideje na izvannastavnim aktivnostima u školi. Voditeljica grupe, vjeroučiteljica Ivana Štimec Protrka prijavila je našu INA u projekt nakon čega je škola dobila donaciju od 1000 eura. Veselju nema kraja! Rasporedili smo dobiveni novac i kupili dva šivaća stroja (Singer i Bagat), glačalo i dasku za peglanje, dvije druker mašine s kompletnom opremom, špulice, patentne zatvarače, krojačke krede i metre, strojne igle i igle za ručno šivanje, konce u puno različitih boja – jer nas upravo boje osobito vesele.

Dobar dio novaca uložili smo u kvalitetne krojačke škare, jer bez dobrih alata nema zanata. U to smo se uvjerili svaki put do sada, kada smo pokušavali izrezati kroj iz pamučnoga platna. Kupili smo patchwork nož, patchwork ravnalo i podlogu za rezanje, čime smo si znatno olakšali krojenje i pripremu za šivanje. Naravno, važno je spomenuti i ono najsitnije, ali ne manje bitno - štipaljke kvačice za tkaninu, i jastučići za pribadače za zglob.

Učenike je posebno razveselila upotreba drukera na proizvodima koje su sami izradili, jer su u šarenim bojama i vrlo jednostavni za upotrebu.

Uz pomoć novca iz Projekta, u lokalnom tvorničkom dućanu kupili smo i novu pamučnu tkaninu različitih motiva kako bismo lakše mogli naše proizvode prilagođavati godišnjim dobima i blagdanima, koje obilježavamo i kroz aktivnosti Grupe.

Čestitamo učenicima koji su pripremali i prezentirali svoj rad na Smotri učeničkih zadruga: Eleni Vurušić, Lauri Posavec, Leonu Kuzmi, te njihovim učiteljicama- mentoricama Andrijani Perčić i Ivani Štimec Protrka. Ovaj rezultat ne bi bio moguć bez sjajne podrške naše knjižničarke Jelene Kolar Dokleja, i naše računovotkinje Martine Kuzma, koje su uvijek spremne pomoći.

Ostale fotografije možete pogledati u foto-galeriji ''Županijska smotra učeničkih zadruga 2024''.

Ivana Štimec Protrka, vjeroučiteljica

« Lipanj 2024 »