Povijest i obnova zadrugarstva

Rad školske zadruge Klopotec u šk.god. 2023./2024.
RECI DA RECIKLIRANJU! – Od starih traperica do novog školskog pribora!
Ponovno sjajan uspjeh na Županijskoj smotri učeničkih zadruga – rad naših učenika i mentora nagrađen trećim mjestom! Ovom uspjehu predhodio je još jedan. Prijavili smo se u Projekt Ministarstva znanosti i obrazovanja za financiranje dobrih ideja u sklopu...
Spašavanje vodozemaca od stradavanja na prometnicama
Volonterska akcija mladih prirodoslovaca - postavljanje zaštitnih ograda na retenciji Dragoslavec/Križopotje u sklopu projekta Međimurske prirode U subotu, 2. ožujka 2024. učenice prirodoslovne grupe zajedno s učiteljicom biologije sudjelovale su u volonterskoj akciji...
35. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske
Državna smotra učeničkih zadruga održana je u Poreču od 26. do 29.rujna. Naša UZ Klopotec natjecala se u kategoriji istraživačkih radova. Istraživački rad Smanjimo količinu plastičnog otpada koristeći domaću kozmetiku prezentirala je Elena Vurušić, učenica 6.razreda....
Iz povijesti UZ Klopotec – OŠ Gornji Mihaljevec
Zadrugarstvo u našoj školi datira još od šezdesetih godina prošloga stoljeća. Zadruga je tada radila u tri sekcije: voćarskoj, povrtlarskoj i peradarskoj. Voćari su uz postojeći voćnjak jabuka, šljiva, višanja i oraha počeli uzgajati i crni ribiz, što je bila nova kultura tada u tom kraju. Peradari uspješno uzgajaju piliće po brojler sistemu, a povrtlari na dvije oranice povrće za potrebe školske kuhinje. O uspješnosti tadašnje zadruge šk. god. 1966./1967. snimljena je i TV-emisija HRT-a Zagreb i prikazana u redovnoj emisiji pod nazivom Mali svijet. Rad zadruge sedamdesetih godina zamire i prekida se.
Obnova zadruge u školi Gornji Mihaljevec
Šk. god. 1999./2000. s radom u školi započinje sekcija malih vrtlara pod vodstvom učiteljice Nade Panić, koja je objedinila rad u voćnjaku i povrtnjaku. Uz uobičajene poslove u povrtnjaku, stari smo voćnjak počeli obnavljati novim sadnicama starinskih sorti jabuka. Uz povrtnjak smo uredili mali vrt sa začinskim biljem. Osim rada u voćnjaku i povrtnjaku mali se vrtlari odlučuju za uzgoj gljiva bukovača. Gljive smo plasirali u školsku kuhinju za prehranu učenika.
U parku ispred škole smo uklonili sve stare i bolesne ukrasne grmove, nabavili nove, a oko škole uz cestu zasadili živicu od ligustruma. Na sredini parka napravili smo malu vodenu površinu sa cvatućim biljem. Te smo iste godine bili sudionici Sajma ekologije i zdrave prehrane koji je potekao upravo iz Gornjeg Mihaljevca. Sekcija malih vrtlara na Sajmu se predstavila biološki uzgojenim povrćem i prerađevinama iz vrta i voćnjaka bez konzervansa. Na natječaju Turističke zajednice Međimurske županije pod nazivom „Više cvijeća manje smeća“ te smo godine za rad primili priznanje i novčanu nagradu.
Školske godine 2001./2002. ušli smo u uži izbor za najljepši kontinentalni školski vrt Republike Hrvatske, u organizaciji Hrvatskog radija i emisije Slušaj kako zemlja diše. Tom su nas prilikom posjetili članovi Komisije za odabir, a cijeli je događaj i medijski popraćen. Sredinom jeseni oživjeli smo školsko dvorište jesenskim plodovima uzgojenim u povrtnjaku, balama slame, raznobojnim tikvama i kukuruzom.
Šk. god. 2002./2003. nastavljamo s radom još uvijek kao sekcija malih vrtlara i redoviti smo sudionici Međunarodnog sajma ekologije i zdrave prehrane koji se održao u Čakovcu. Tom je prilikom naš izložbeni prostor posjetio poznati proizvođač ekološke hrane i bivši boksač, Željko Mavrović. Te smo godine dobili priznanje od organizatora za najljepši izložbeni prostor. Naša je škola i sekcija malih vrtlara u listopadu te godine predstavljala Međimursku županiju na završnoj svečanosti Dana kruha u Solinu. Zahvaljujući pomoći vanjskih suradnika, mama i baka, našu smo županiju predstavili na najbolji mogući način.
Zbog zapaženih uspjeha malih vrtlara odlučeno je da se u školi priđe obnovi učeničke zadruge. Osnivačko-obnoviteljska skupština učeničke zadruge u OŠ Gornji Mihaljevec održana je 7. travnja 2003. godine. Ponovno je započela s radom učenička zadruga pod imenom Klopotec. Voditeljica zadruge je učiteljica razredne nastave Nada Panić. Škola ima 153 učenika, a više od polovice, njih 78 su članovi zadruge. U sklopu zadruge djeluju sekcije: mali vrtlari s voditeljicom Nadom Panić, likovna sekcija s voditeljicom Gordanom Polundak, voćarska sekcija s voditeljicom Karmen Sklepić i ekološka sekcija s voditeljicom Sanjom Ambruš.
U samom početku smo se orijentirali na biološku proizvodnju u voćnjaku i povrtnjaku, pa je to odlučeno i za naš budući rad.
Šk. god. 2003./2004. visokim plasmanom na županijskoj smotri UZ u Prelogu sudjelovali smo na Državnoj smotri u Svetom Filipu i Jakovu. Te smo godine našu zadrugu na Državnoj smotri predstavili po prvi puta i bili oduševljeni brojem izlagača te širenjem znanja, iskustava i prijateljstva među zadrugarima. Zbog kvalitetno odrađenog zadatka u Solinu, u listopadu smo bili posebni gosti na završnoj svečanosti Dana zahvalnosti u Čakovcu. I dalje mediji prate naš rad pa su tako nastale novinske zabilješke jeseni u školskom dvorištu. Svake iduće godine redale su se ukrasne kulise u dvorištu škole od kojih neke i predstavljamo. Šk. god. 2004./2005. brižno i dalje njegujemo vrt i voćnjak. Prema odluci Prosudbene komisije za školske vrtove naši su predstavnici sudjelovali na završnoj svečanosti školskih vrtova u Virju. Plasmanom na županijskoj smotri UZ stekli smo pravo sudjelovanja na Državnoj koja se te godine održavala u Dubrovniku. Osim prikaza rada zadruge na smotri smo prezentirali istraživački rad Gospina trava. Rad su prezentirale učenice Jasmina Veselko i Tihana Novak uz mentorstvo profesorice Sanje Ambruš.
Šk. god. 2005./2006. u UZ je započela s radom licitarska sekcija pod vodstvom učiteljice Nade Panić, što su ponovo zabilježili lokalni mediji. U voćnjaku iza škole mladi ekolozi su izradili vrt u obliku puža od starih cigli, nasuli ga zemljom i zasadili začinsko i ljekovito bilje. Naši su vrtlari i voćari i dalje uzgajali voće i povrće biološkim načinom. Poznavajući vrijednosti takvih proizvoda htjeli smo sačuvati što duže namirnice od kvarenja. Tako smo započeli rad na istraživanju na koji način što dulje sačuvati povrće od kvarenja bez primjene konzervansa. Napravili smo domaću vegetu „Klopetu“ na tri načina bez konzervansa i htjeli vidjeti na koji će se način ona najdulje održati. Istraživački rad pod imenom Vegeta „Klopeta“ su prezentirale zadrugarke Ivančica Sklepić i Barbara Tkalčec na Državnoj smotri UZ u Šibeniku 2006. godine i osvojile 2. mjesto. Te iste godine mali vrtlari paralelno s radom u povrtnjaku započinju izradu novog projekta uzgojem tikvi golica karakterističnih za naš kraj. Projektom smo htjeli istražiti koje od nama dostupnih bioloških gnojiva daje najbolje rezultate na prinos uljnih bundeva. Tako smo započeli dva paralelna zadatka: proizvodnju bučina ulja i istraživanje o utjecaju gnojenja prirodnim gnojivima na prinos golica.
- godine je izdana monografija Najljepši školski vrtovi u Hrvatskoj u kojoj je predstavljena i naša škola sa svojim školskim vrtom.
Šk. god. 2007/2008. plasmanom na županijskoj smotri stekli smo pravo sudjelovanja na Državnoj smotri UZ u Poreču kojom prilikom je naš štand posjetila novinarka HRT, Lidija Komes. Predstavnici zadruge su sudjelovali na završnoj svečanosti proglašenja najljepših školskih vrtova u Slavonskom Brodu. Bili smo gosti u Republici Sloveniji, točnije u Središču ob Dravi. Tamošnja uljara svake godine organizira „Dan otvorenih vrata“ gdje se prezentira cijeli proces dobivanja bučina ulja.
Vezano uz naš istraživački rad i uzgoj tikvi posjetili smo Uljaru „Čakovečkih mlinova“. Upoznali su nas s paletom proizvoda vezanih za bučine sjemenke, dodali korisne savjete vezane za uzgoj bundeva i zajedno pogledali preradu sjemenki u kvalitetno crno ulje.
ŠK. god. 2008./2009. preuredili smo prostor ispred škole u travnjak s ukrasnim drvećem. Obnovili smo vrtić s ljekovitim i začinskim biljem, a vrt zasadili uljnim tikvama za potrebe istraživanja. Na županijskoj smotri UZ zauzeli smo treće mjesto što nam te godine nije donijelo plasman na državnu smotru. Te smo godine na
Državnoj smotri u Puli sudjelovali s istraživačkim radom o utjecaju gnojenja prirodnim gnojivima na prinos uljnih bundeva. Rad su predstavili zadrugari Lovro Kovačić i Josip Novak, učenici 7. razreda.
U Gospodarskoj školi u Čakovcu održan je 13. Međunarodni sajam ekologije i zdrave hrane i 1. Bučijada. Naš su rad pokazale zadrugarke Lara Kralj i Nikolina Hatlak. Pošto smo imali bundeva, sjemenki i ulja rodila se ideja da započnemo rad na još jednom istraživanju. Htjeli smo sakupiti stare recepte za jela od buče i bučina ulja i objediniti ih u prikladnoj knjižici. Uz pomoć naših starijih mještanki Agneze Novak, Julijane Glažar, Milene Novak, Magdalene Novak i Anike Pilaj prikupili smo stare recepte za spomenuta jela, isprobali ih i napravili knjižicu recepata. Paralelno s istraživanjem organizirali smo radionicu izrade licitara, sudjelovali na manifestaciji Advent u gradu Zrinskih uz Božić te u travnju na manifestaciji „Kaj Međimurci delaju dok nič ne delaju“.
Šk. god. 2009./2010. za zadrugu je bila izuzetno uspješna. U travnju je Matica hrvatska, ogranak Čakovec organizirala književni natječaj „Međimurski motivi“ na kojem smo sudjelovali multimedijskim radom Bundeve na tanjuru s kojim smo osvojili 1. nagradu. Rad su predstavile zadrugarke Nikolina Srša, Helena Pergar, Samanta Bauer, Lara Kralj i Jelena Horvat. Početkom svibnja je održana županijska smotra UZ. Te je godine naša zadruga osvojila 1. mjesto. Predstavili smo rad zadruge na proizvodnji bundeva i bučina ulja te istraživački rad u obliku gotove knjige recepata za jela od tikve i tikvina ulja. Na smotri su bili zadrugari: Ivan Ladić, Samanta Bauer, Nikolina Srša, Helena Pergar s voditeljicama Karmen Sklepić i Dragicom Kralj.
Međimurska županija je za sve učenike koji su bili sudionici nekog državnog natjecanja organizirala izlet na Brijune. Naši zadrugari Lovro Kovačić, Josip Novak, Samanta Bauer, Helena Pergar, Nikolina Srša i Ivan Ladić s voditeljicom Nadom Panić bili su sudionici izleta. Na poziv organizatora MESAP-a Općine Nedelišće UZ Klopotec sudjelovala je na spomenutoj manifestaciji.
Početkom šk. god. 2010./2011. ponovno smo sudjelovali na Međunarodnom sajmu ekologije i zdrave prehrane koji se ovaj puta održao u Gospodarskoj školi u Čakovcu. Na XX. državnoj smotri učeničkih zadruga u Podgori naša zadruga je osvojila sve što se može osvojiti u toj kategoriji. Predstavili smo se s proizvodima u izložbenom dijelu, knjiga recepata proglašena je najproizvodom smotre, a istraživački rad pod nazivom Bundeve na tanjuru, koji su prikazale Nikolina Srša i Helena Pergar osvojio je 1. mjesto. Na županijskoj smotri te se godine naša zadruga predstavila novim proizvodima od tekstila s ljekovitim biljem. Predstavljali su nas zadrugari: Ivan Ladić, Samanta Bauer, Helena Pergar i Nikolina Srša koji su u ukupnom poretku zauzeli treće mjesto.
Šk. god.2011./2012.učenička zadruga Klopotec sudionik je manifestacije Na to mlado leto – tradicijski Božić u Hrvata koja je održana u Čakovcu. O radu zadruge pisale su te godine i Školske novine. Naši su zadrugari bili sudionici projekta „Na to mlado leto – tradicijski Božić u Hrvata“ i akcije Kupujmo hrvatsko. Tu su se uključili u radionice starih zanata, izrade cvijeća i ptica od komušine te izrade tradicijskih igračaka. Ekipa UZ Klopotec te je godine na županijskoj smotri zadruga osvojila drugo mjesto. Zadruga i dalje aktivno sudjeluje na Međunarodnom sajmu ekologije i zdrave prehrane u Čakovcu, sudionik je humanitarnog božićnog koncerta u Gornjem Mihaljevcu i aktivno se uključuje u druge humanitarne akcije tijekom školske godine.
Šk. god. 2012./2013. u Primoštenu je održana 24. državna smotra UZ. Naša je zadruga prijavila dorađeni i poboljšani istraživački rad pod nazivom: Djelovanje prirodnih gnojiva na prinos uljnih tikvi golica koji su prikazali zadrugari Nikola Lovrec i Karlo Jambrović i njime osvojili 3. mjesto. I tu nećemo stati. Već za novu, jubilarnu smotru spremamo nove proizvode i novi istraživački rad.
Voditeljica učeničke zadruge: Nada Panić
Od šk.g.2014./2015.voditeljica učeničke zadruge je učiteljica Marta Lončar -Vinković. U dugogodišnjem radu povećao se broj i raznovrsnost aktivnosti pa tako u sklopu učeničke zadruge sudjeluje pet podsekcija: Čuvari prirode i Voćarska grupa, voditelj: Ivana Štimec Protrka, Vrtlarska grupa, voditelj: Marta Lončar – Vinković, Likovna grupa, voditelj: Domagoj Zoričić i Mladi prirodoslovci, voditelj: Andrijana Perčić. Zadrugari se i dalje bave biološkom proizvodnjom voća i povrća, ali sudjeluju i u novim projektima poput međunarodnog projekta Europsko Božićno drvce, Šafran, Sveta Kata, Čuvari sjemenja. Na Državnoj smotri učeničkog zadrugarstva u Zadru 2016.g. naša UZ “Klopotec” imala je čast prezentirati Međimursku županiju i postaviti županijski stol. O uspješnom radu naše zadruge 2017.g. snimljen je TV prilog u emisiji Varaždinske televizije “Kutionica”, a iste godine naša škola odabrana je za reportažu u emisiji “Školski sat” HRT-a. Zadnjih godina rada zadruge uspješno smo kroz nekoliko projekata ostvarili suradnju s udrugom Biovrt-u skladu s prirodom poput Mali čuvari prirode za velike promjene i Zajedno gradimo održivu budućnost.
U školskoj godini 2018./2019. došlo je do promjene voditelja učeničke zadruge, kolegicu Martu Lončar – Vinković zamijenila je učiteljica Andrijana Perčić. Početkom listopada predstavljali smo našu županiju kao predstavnici županijskog stola na 30.državnoj smotri učeničkih zadruga u Republici Hrvatskoj. Pod geslom „ Međimurje u srcu“ prezentirali smo najproizvode učeničkih zadruga Međimurske županije. S početkom nove školske godine uključili smo se u projekt „Mali čuvari prirode za velike promjene“. Voditeljica i edukatorica projekta je gospođa Silvija Kolar – Fodor. Cilj projekta bila je edukacija učenika i djelatnika naše škole s idejom uključivanja volontera i roditelja u aktivnosti samog projekta. Te godine smo na županijskoj smotri prezentirali proizvod „Nevenko kompletić“ i osvojili 3.mjesto. Osvojenim trećim mjestom osigurali smo odlazak na državnu smotru u Vinkovcima kao predstavnici županijskog stola.
Početkom šk. godine 2019./2020. stigla nam je odlična vijest, naš istraživački rad „Od ideje do proizvoda Nevenko kompletić“ prihvaćen je od strane Državnog povjerenstva i pozvan na 31.državnu smotru učeničkih zadruga u Vinkovcima. Na državnoj smotri predstavljala nas je učenica Anamarija Knezić (7.r.) u natjecateljskoj kategoriji istraživačkih radova. Anamarija je prezentirala istraživački rad naše zadruge „Od ideje do proizvoda Nevenko kompletić“. Naš istraživački rad skupio je najviše bodova i u konkurenciji osnovnih škola uvjerljivo osvojio 1.mjesto. Odličan uspjeh i rad naših zadrugara prepoznat je i od strane HUUZ-a . Naime, Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva pozvala je našu zadrugu da predstavlja Međimursku županiju na susretu međunarodne suradnje učeničkih zadruga Republike Hrvatske, Vojvodine i Srbije u Somboru i Bačkom Monoštoru (29.11.-1.12.2019.g.). Našu su školu na ovom susretu predstavljale učenice Matea Jakopić (7.r.) i Lea Zadravec (7.r.) te ravnateljica škole Karmen Sklepić. S početkom nove školske godine krenuli smo s aktivnostima novog projekta „Zajedno gradimo održivu budućnost“. Kroz projekt škole su opremljene klupicama u voćnjaku, reciklažnim otokom, hotelom za kukce, začinsko –cvjetno-voćnim gredicama, korisnim biljkama živice za ptice i kukce te hranilicama za ptice. Zbog proglašene pandemije uzrokovane bolešću COVID-19 županijska se smotra učeničkih zadruga nije održala.
U školskoj godini 2020./2021. naš proizvod je jabuka odnosno različiti proizvodi koje smo mogli dobiti koristeći cijenjeno voće iz našeg voćnjaka.Uz ekološki sok od jabuke pripremili smo i pire od jabuke, jabučni ocat, čips od jabuke i platnene vrećice s logom jabuke. Osvojili smo treće mjesto na online održanoj županijskoj smotri. Iste godine Hrvatska udruga učeničkog zadrugarstva pozvala je našu zadrugu, voditeljicu da održi predavanje na edukaciji Ljekovito bilje u učeničkim zadrugama s temom Nevenko kompletić.
U šk. godini 2021./2022. UZ Klopotec marljivo se i savjesno posvetila ideji i izradi novog proizvoda u novoj školskoj godini. I ove godine zadruga je radila u sljedećim sekcijama: vrtlarska, voćarska, čuvari prirode, prirodoslovna i likovna.
Godinu smo započeli sa suradnjom s Ministarstvom poljoprivrede i predavanjem mr. sc. Milorada Šubića, dipl. ing. u projektu Školska shema. Gospodin Šubić održao je predavanje učenicima od 5.do 8.razreda “Voće, povrće i zdravlje”, a učenicima od 1. do 4.razreda “Upoznajmo korisne i štetne kukce u voćnjaku”. Vrtlarska grupa zajedno sa svojom voditeljicom nastavlja s projektom “Čuvari sjemenja” s udrugom “Biovrt – u skladu s prirodom”. Učenici uzgajaju biljke, ubiru i čuvaju sjemenje, dio ostaje u školi, dio se vraća u udrugu Biovrt.
Tradicionalno zadrugari sudjeluju u pripremama za Humanitarni projekt povodom blagdana sv.Katarine „Sveta Kata, vjenčići na vrata“. Učenici su izrađivali vjenčiće, šalice s afričkim motivima, te različite proizvode na temu Madagaskara. Prihod je doniran UNICEF-ovu projektu “Škole za Afriku”.
Učenici zadrugari su izrazito ekološki osviješteni pa smo se ove godine odlučili aktivno uključiti u volontersku akciju spašavanja žaba na prometnicama u suradnji s Međimurskom prirodom. Prvo smo odslušali online edukaciju o provođenju akcije spašavanja žaba, a onda se pripremili za teren. Terenska nastava, odnosno volontiranje naših učenika i učitelja bilo je na terenu kod retencije Križopotje, a sudjelovali su učenici prirodoslovne grupe (5.-8.r.) i učenici 4.razreda. S ciljem očuvanja bioraznolikosti i obilježavajući Svjetski dan šuma ugostili smo predstavnika Udruge privatnih šumoposjednika Međimurske županije „Jegnjed“Tomislava Nikolića. Gospodin Nikolić donirao je školi nekoliko sadnica listopadnog drveća (hrast lužnjak, brekinja i oskoruša) koje su posađene u školskom vrtu.
Za Dan planeta Zemlje smo ostvarili suradnju s Humanom Novom skupljajući tekstil u školi za potrebe recikliranja u nove proizvode. Osim skupljanja tkanine, cijele školske godine skupljali smo stare baterije koje je odvezla tvrtka Friš.
Krajem godine smo ostvarili još jednu suradnju s Ministarstvom poljoprivrede. U lipnju su u našoj školi gostovale predstavnice Ministarstva poljoprivrede koje su održale predavanje i degustaciju mliječnih proizvoda i voća za učenike od 1. do 8.razreda. Učenici predmetne nastave slušali su predavanje Nutritivna i zdravstvena vrijednost mlijeka i mliječnih proizvoda koje je održala gospođa Valerija Čižmak. Nakon predavanja svi su prisutni mogli kušati različite vrste mliječnih proizvoda poput sira, vrhnja, acidofila. Dan poslije održano je kratko predavanje za učenike od 1. do 4.razreda na temu Voće, povrće i zdravlje, a predavač je bila gospođa Natalija Peter-Hunjadi. Za vrijeme predavanja učenici su degustirali sibirsku borovnicu i jabuku.
Kao i svake godine tako smo i ove krenuli s izradom novog proizvoda učeničke zadruge. Na početku godine predložena je izrada proizvoda naziva pčelinji omot. Ideja je dobro prihvaćena te su marljivi zadrugari krenuli u istraživanje navedenog proizvoda. Istraživanjem smo našli potreban materijal i pribor te krenuli u izradu proizvoda. Pčelinji omot je proizvod koji je održiv i biološki prihvatljiv za okoliš, a koristi se u kućanstvu kao pokrivalo ili zaštita za hranu umjesto plastičnih vrećica ili aluminijske folije. Svrha izrade proizvoda je potaknuti svijest učenika, lokalne zajednice i svih zainteresiranih na smanjenje stvaranja plastičnog otpada i recikliranje. Pčelinji omot napravljen je od pamučne tkanine, ekološkog voska i bio jojoba ulja. Koristi se u svrhu zaštite hrane, grickalica, kolača, sendviča umjesto plastične vrećice, plastične ili aluminijske folije. Jednostavno za korištenje, pčelinjim omotom prekrije se posuda s hranom i rukama pritisne tkanina preko ruba posude. Može se koristiti više puta, periv je u hladnoj vodi.
O pčelinjem omotu zadrugari istražuju i pripremaju istraživački rad.
S novim proizvodom UZ prijavili smo se na Županijsku smotru učeničkih zadruga Međimurske županije. U jakoj konkurenciji smotre učeničkih zadruga bilo je sedam osnovnih škola, dvije srednje škole te Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec. Prema rezultatima Prosudbenog povjerenstva prvo mjesto pripalo je UZ Fijolica (CZOO), drugo mjesto nama UZ Klopotec, a treće mjesto UZ Kušlec. Vrijedni zadrugari koji su prezentirali rad naše zadruge bili su Anesa Knezić, 5.a razred i Borna Pilaj, 8.r. Oni su vrlo ozbiljno pristupili pripremi za smotru i izvrsno prezentirali rad zadruge članovima povjerenstva te posjetiteljima štanda. Pohvala našim marljivim zadrugarima koji su bili na štandu, a ujedno i snimili video za potrebe prikaza praktičnog rada. Pohvala i marljivim učenicima zadrugarima koji su vrijedno pomagali u pripremi proizvoda pčelinjeg omota u školi. Pčelinji omot prezentirali smo na štandu u dvorani za Dan škole i za Dane Lipe u općini na poziv Udruge Luna.
Godinu smo uspješno priveli kraju sa odličnim 2.mjestom na Županijskoj smotri.
Školska godina 2022./2023. za našu je učeničku zadrugu bila izrazito uspješna. Godinu smo počeli pozivom na Državnu smotru učeničkih zadruga Republike Hrvatske u dvije kategorije, prezentacija godišnjeg rada učeničke zadruge s izložbeno – prodajnim štandom i istraživački radovi. Rad UZ Klopotec prezentirale su učenice Anesa Knezić i Nicole Lesinger, 6.a razred i njihova mentorica učiteljica Andrijana Perčić. One su predstavile proizvod „Pčelinji omot“ kao izložbu na štandu i prezentaciju prosudbenom povjerenstvu te posebno svakom zainteresiranom posjetitelju štanda. Isto tako, učenice su prikazale praktičan rad izrade proizvoda „Pčelinjeg omota“. Učenice su pohvaljene od strane članica povjerenstva za detaljno izlaganje i prikaz izrade proizvoda.
U kategoriji istraživačkih radova našu UZ predstavljali su Domagoj Heric, učenik 7.razreda i mentorica učiteljica Marta Lončar – Vinković. U konkurenciji osnovnih škola osvojili su izvrsno 3.mjesto s radom „Biokrpa Pčelinji omot“. Domagoj je pohvaljen od strane stručnog povjerenstva isto kao i tema istraživanja.
Početkom godine vrijedni članovi Voćarske grupe organizirali su berbu jabuka. Pobrane jabuke su u suradnji s lokalnim voćarem stisnute u sok. Dobiveno je 120 litara soka kojim smo obogatili ponudu naše zadruge.
Nastavili smo uspješnu suradnja s udrugom Biovrt-u skladu s prirodom. Ove školske godine uključili smo se u projekt „Očuvajmo bioraznolikost u školskom vrtu“ u kojem sudjelujemo zajedno s OŠ Vratišinec. U projektu sudjeluju učenici 1.razreda sa svojom učiteljicom Silvijom Soldat, učenici Vrtlarske grupe s učiteljicom Martom Lončar Vinković, učenici Čuvara prirode s učiteljicom Ivanom Štimec Protrka i učenici Mladi prirodoslovci s učiteljicom Andrijanom Perčić. Prva u nizu aktivnosti bila je edukacija predavačice i predsjednice udruge Biovrt s temom „Upoznajmo životinjske saveznike u vrtu“. U sklopu projekta učenici 1. razreda sudjelovali su u radionici sijanja sjemenja paprike i rajčice. U travnju je ostvarena volonterska akcija u školskom vrtu, a sudjelovali su svi učenici uključeni u projekt. Organizirane su dvije terenske nastave, za učenike predmetne nastave u Arboretum Opeka u Vinici, a za učenike 1.razreda posjet trima međimurskim OPG-ima koji se bave proizvodnjom zdrave hrane. Završnica projekta bila je suradnja između dviju škola i udruge Biovrt kroz međusobno posjećivanje i prezentaciju rada obje škole i udruge. Učenicima i učiteljicama OŠ Vratišinec te predstavnicama udruge Biovrt prezentirali smo rad naše UZ Klopotec. Učenici su opisali aktivnosti koje su provodili cijele školske godine. Bilo je riječi o izradi kozmetičkih proizvoda, o ideji „Reci ne plastici“, o sušenju aronije, izradi čaja, o projektu Čuvara sjemenja i još mnogim aktivnostima u kojima sudjeluju naši marljivi učenici.
U svibnju smo bili sudionici Županijske smotre učeničkih zadruga. Našu učeničku zadrugu predstavljale su učenice Anesa Knezić i Katarina Flinčec s mentoricom Andrijanom Perčić.
Naše zadrugarke prezentirale su temu „Reci ne plastici“ te kozmetičke proizvode kremu za ruke, sapune i soli za kupku. Ideja cjelogodišnjeg projekta je potaknuti ljude na smanjenje uporabe plastične ambalaže u kupaonici s rješenjem izrade vlastite kozmetike. Uz proizvode koje smo izradile pripremile smo i letke s uputama kako izraditi kozmetičke proizvode s ciljem da se svakome približi izrada kozmetike kod kuće. Prezentacijom na štandu, idejom i proizvodima u tijesnoj konkurenciji osvojile smo 2.mjesto.
Pohvala našim marljivim zadrugarkama koje su bile na štandu, a ujedno i snimile video za potrebe prikaza praktičnog rada. Pohvala i marljivim učenicima zadrugarima koji su vrijedno pomagali u pripremi kozmetičkih proizvoda u školi. Ideju „Reci ne plastici“ prezentirali smo na štandu u dvorani za Dan škole i OŠ Vratišinec za vrijeme međusobnog posjeta.
O cijelom postupku izrade kozmetičkih proizvoda i razvijanju ideje „Reci ne plastici“ napisale smo i istraživački rad „Smanjimo količinu plastičnog otpada u kućanstvu koristeći domaću kozmetiku“.
Godinu smo uspješno priveli kraju sa odličnim mjestom na Županijskoj smotri te se nadamo poziv na Državnu smotru i veselimo se novoj kreativnoj poduzetničkoj godini.
Voditeljica učeničke zadruge: Andrijana Perčić