preskoči na sadržaj

Osnovna škola Gornji Mihaljevec

Vijesti


Edukacija Sigurnost na Internetu

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 9. 11. 2015.

Školski preventivni program SIGURNOST NA INTERNETU - suradnja škole i policije u edukaciji učenika

6. studenog 2015. je u suradnji s PUM u našoj školi, uoči Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji traje svake godine od 15. studenog do 15. prosinca, provedena edukacija učenika od 5. do 8. razreda na temu SIGURNOST NA INTERNETU.

Voditeljica ŠPP pedagoginja Vesna Branilović predstavila je predstavnike PUMa i naglasila važnost informiranja učenika o opasnostima koje vrebaju na Internetu.

Savjetnica za informatiku iz PUM-a Snježana Horvat - Kadežabek održala je predavanje za učenike a tim djelatnika PUM-a na čelu s Marijom Nemec predstavio je učenicima policijsko vozilo - kombi: Mobilni preventivni centar.

Učenici 8.razreda dobili su i brošure  sa savjetima a sličnu edukaciju će realizirati u svakom razrednom odjelu i učiteljica informatike Milena Maračić početkom veljače 2016. godine.

 

Vesna Branilović
pedagoginja škole

 

Foto: pedag. Vesna Branilović

 

 

 

 

 




MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

16.11.2022.

OBILJEŽILI SMO MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

(suosjećanja, opraštanja, poštivanja različitosti, razumijevanja, ljubavi…)

TOLERANCIJA JE POŠTIVANJE, PRIHVAĆANJE I UVAŽAVANJE RAZLIČITOSTI U NAŠIM SVJETSKIM KULTURAMA,

 TOLERANCIJA JE NAŠA FORMA IZRAŽAVANJA I NAČIN DA BUDEMO LJUDI!!!

BITI TOLERANTAN ZNAČI, BITI ČOVJEK!

BITI TOLERANTAN ZNAČI POŠTIVATI DRUGE LJUDE!!!

BITI TOLERANTAN ZNAČI POŠTIVATI RAZLIČITE OD SEBE!!!

BITI TOLERANTAN ZNAČI ŽIVJETI U SVIJETLU LJUBAVI I POMAGANJA A NE U SVIJETU SEBIČNOSTI!!!

 

UNESCO je 1995. godine dao definiciju tolerancije, koja nastoji unaprijediti tradicionalno sagledavanje da je riječ o pukoj trpeljivosti, gdje većina trpi manjinu, i moćni one manje moćne. Ta definicija glasi u cijelosti ovako:

"Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi. Ona je zasnovana na znanju, otvorenosti, komunikaciji i slobodi mišljenja, savjesti i uvjerenju. Tolerancija je harmonija u različitostima. To nije samo moralna dužnost, to je također politički i zakonit zahtjev. Tolerancija, vrlina koja mir može učiniti mogućim, doprinosi mijenjanju kulture rata u kulturu mira.

Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost. Tolerancija je, iznad svega aktivan stav potaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih. Nikako se ne može koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti. Tolerancija treba biti primjenjiva od strane pojedinaca, grupa i država.

Tolerancija ja odgovornost koja nosi ljudska prava, pluralizam (uključujući kulturni pluralizam), demokraciju i vladavinu zakona. Ona uključuje odbacivanje dogmatizma i apsolutizma i potvrđuje standarde postavljene u instrumentima internacionalnih ljudskih prava

Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja. To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih.

To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nameću drugima."

 

Učenici razredne i predmetne nastave na pedagoškim su radionicama imali priliku pokazati što znači biti tolerantan prema svojim vršnjacima i kako ispraviti pogrešku u komunikaciji ili događaju na tolerantan način.

 

Ivana Lesjak Možek, pedagoginja


Nastava na daljinu
 
 
 
 
 
Dragi učenici, poštovani roditelji, 
 
obzirom da već mjesec dana  radimo i učimo na daljinu, kao podsjetnik zbog čega "plivamo" u virtualnim vodama, danas Vam šaljem jedan kratki kviz za koji sam sigurna da ćete ga odraditi točno i brzo! sretno! :)
 
 
Vaša pedagoginja :)
 
 

 

 

Razredna nastava

Nastava/praćenje obrazovnih sadržaja

Redovito pratite kanale u kojima komunicirate s učiteljicom/učiteljem da ne budete u zaostatku. Redovito pratite HRT3. Redovito rješavajte zadatke i uzimajte kratke pauze nakon pola sata ili 45 min.  Bilo bi dobro da školske obaveze izvršavate u sličnim terminima svaki dan kako bi vaš organizam stekao naviku učenja.

Prostor za učenje i pisanje domaćih zadaća

Za kvalitetnu koncentraciju potreban je i kvalitetan prostor.  Prostor u kojem učite mora biti svjež i osvijetljen. Važno je da imate radni stol bez distraktora (nemojte na stolu na kojem pišete i rješavate zadatke, učite,  držati igračke, slatkiše…) koji vam pažnju skreću pa se teško koncentrirate na predmete i sadržaje koji su vam važni za učenje.

Rješavanje zadataka/domaća zadaća/pomoć pri učenju

Zadatke rješavajte prema uputama učiteljice/učitelja, u periodu kada ste odmorni. Budite samostalni u rješavanju zadataka, ukoliko vam je potrebna pomoć, potražite je od roditelja/ukućana ili pak učitelja /pedagoga ukoliko vam upute nisu jasne ili imate problem.

Nema mjesta za strah, sram, ne postoje „glupa“ pitanja.

 

Moje slobodno vrijeme Ne smijemo zaboraviti plesati, skakati, vrtjeti se, pjevati 😊

Važno je imati slobodno vrijeme za igru i opuštanje; razgovarajte s obitelji; igrajte se s ljubimcima; vježbajte, igrajte društvene igre, crtajte i sudjelujte u kućanskim poslovima.

 

 

 

 

PREDMETNA NASTAVA

Nastava/praćenje obrazovnih sadržaja/rješavanje zadataka/domaća zadaća

Redovito pratite kanale u kojima komunicirate s učiteljima da ne budete u zaostatku.
Redovito rješavajte zadatke i uzimajte kratke pauze nakon 45 min. 

  1. Pogledaj dnevni plan i raspored predmeta
  2. Pripremi udžbenike i bilježnice za predmete koje imate taj dan
  3. Pogledaj zadatke i materijale koje su vam poslali učitelji
  4. Napravi plan kojim ćete redoslijedom rješavati zadatke
  5. Kada odabereš predmet (npr. hrvatski jezik, matematika) pažljivo prouči što je učitelj napisao u virtualnoj učionici i prati daljnje upute učitelja
  6. Pažljivo pročitaj sve što u udžbeniku piše vezano uz temu
  7. Prepiši plan ploče koji ti je učitelj poslao
  8. Odgovore na pitanja potraži u tekstu u udžbeniku ili prema uputama učitelja

(Ako ti nešto nije jasno, pitaj ukućane, provjeri s prijateljima iz razreda, pronađi dodatne materijale na Internetu ili pitaj učitelja za pomoć i pojašnjenje)

  1. Kada riješiš sve iz jednog predmeta, napravite kratku aktivnu pauzu (npr. vježbaj, prošeći, slušaj glazbu)
  2. Ukoliko si uspješno odradio  zadatke, nagradi se filmom, serijom, slatkišima…igrom 😊

 

  • Nastavu na daljinu pokušaj prihvatiti kao zanimljiv način učenja
  • U virtualnoj se učionici pridržavaj pravila ponašanja (na Internetu vrijede ista pravila pristojnog ponašanja kao i u stvarnom svijetu)
  • Pazi na zamku učenja na daljinu – ne gubi vrijeme na igranje video igara ili dopisivanje s prijateljima
  • Redovito provjeravaj poruke i obavijesti učitelja
  • Ako osjećaš strah zbog trenutne situacije ili te nešto muči, obrati se razredniku/ici ili pedagoginji

Prostor za učenje i pisanje domaćih zadaća

   Za kvalitetnu koncentraciju potreban je i kvalitetan prostor-

   PO MOGUĆNOSTI-ISTI PROSTOR  U KOJEMU UČITE SVAKODNEVNO

   Prostor u kojem učite mora biti svjež i osvijetljen.

Važno je da imate radni stol bez distraktora (nemojte na stolu na kojem pišete, rješavate zadatke i učite, držati slatkiše, mobitel(osim ako vam je potreban za nastavu) i dr.…) koji vam pažnju skreću pa se teško koncentrirate na predmete i sadržaje koji su vam važni za učenje.

Planiranje- Svaki dan planiraj vrijeme za nastavu na daljinu, rješavanje zadataka, domaće zadaće i za ponavljanje

  • Nemoj zaboraviti planirati vrijeme za odmor
  • Na poseban papir zabilježi sve važne rokove (npr. rok za predaju zadataka iz matematike)
  • Desetak minuta prije planiranog početka učenja sve što ti je potrebno pripremi na radnom stolu (knjige, bilježnice, pribor)

 

Moje slobodno vrijeme

Nemoj zaboraviti plesati, skakati, vrtjeti se, pjevati, plesati 😊 .

Važno je imati slobodno vrijeme za igru, zabavu i opuštanje; razgovarajte s obitelji; igrajte se s ljubimcima; vježbajte, igrajte društvene igre, crtajte, sudjelujte u kućanskim poslovima; naučite peći kolače, kuhati 😊

 

Srdačnan pozdrav, pedagoginja 😊

 

 


 

e-Dnevik

Aktualno
PROJEKTI





Korisni linkovi

Srednje škole

 

 

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

CMS za škole logo
Osnovna škola Gornji Mihaljevec / Gornji Mihaljevec 16, HR-40306 Gornji Mihaljevec / os-gornji-mihaljevec.skole.hr / ured@os-gornji-mihaljevec.skole.hr
preskoči na navigaciju