Aktivnosti prirodoslovne i ekološke grupe

Posjetili smo Medeni vrt

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 17. 5. 2015.

Dana 14. svibnja članovi prirodoslovne i ekološke skupine iz 5. i 6. razreda su bili na terenskoj nastavi gdje su imali čast biti prvi posjetitelji tek nedavno otvorene kušaonice meda Medeni vrt u Črečanu...

Deset mladih prirodoslovaca i ekologa iz naše škole, u pratnji pedagoginje Vesne Branilović i učiteljica Pavle Mesarić i Sare Janković, imalo je čast biti prvim posjetiteljima tek nedavno otvorene kušaonice meda Medeni vrt u Črečanu.

Na samom ulazu dočekao nas je široki osmijeh gospođe Tatjane Šardi koja je od svog djeda naslijedila tradiciju bavljenja pčelarstvom. Gospođa Tatjana najprije nas je provela maštovito uređenim dvorištem gdje su nam ona i njezina majka demonstrirale tradicionalan način rada u pčelinjaku. Bili smo sretni što smo se mogli približiti i pravim košnicama s pčelama, no ne za dugo, jer smo vrlo brzo bili "otkriveni" i morali se maknuti kako ne bi bili napadnuti.

Zatim smo se uputili u razgledavanje starinske žute kućice gdje smo se upoznali s različitim pčelinjim proizvodima poput meda, propolisa, cvjetnog praha, voska, svijeća i matične mliječi.

Na kraju smo imali prilike zasladiti nepce medom obitelji Šardi i domaćim medenjacima. Kako bi se uvijek sjećali ovog poučnog izleta, svaki je učenik ponio sa sobom mali glineni privjesak sa znakom pčele. Još je Albert Einstein rekao da bi nestankom pčela čovječanstvo izumrlo za četiri godine. Sada smo se i sami uvjerili kako bez pčela ne bi bilo opstanka na Zemlji!

Sara Janković
učiteljica prirode i biologije