Aktivnosti prirodoslovne i ekološke grupe

Radionica izrade recikliranog papira

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 8. 12. 2014.

Učenici Ekološke grupe bavili su kroz mjesec prosinac izradom recikliranog papira kako bi mogli svojim najbližima pokloniti eko-božićne čestitke.

Pročitajte i pogledajte u našoj galeriji kako je zabavno bilo tijekom radionica s učenicima razredne i predmetne nastave, a snimili smo i kratki video-film (dostupno klikom na "više")...

Cijeli proces izrade recikliranog papira odvijao se u nekoliko etapa. Najprije je bilo potrebno natrgati papir (novinski, iskorišteni bijeli za printanje, karton...) te ga staviti u vruću vodu na sat vremena da omekša. Sljedeći je korak bio taj omekšali papir u blenderu (miseru) izmiksati u kašu, a zatim tu kašu izvaditi i staviti na mrežicu pričvršćenu na pravokutni drveni okvir. Lagano smo zatim umočili mrežicu s papirnatom kašom u odgovarajuću posudu s vodom i pažljivo i ravnomjerno rasporedili kašu duž mrežice. Mrežicu smo podigli i ostavili nekoliko trenutaka da se ocijedi. Kako bismo višak vode uklonili, koristili smo spužvu koju smo lagano pritiskali na mrežicu s papirnatom kašom. Kada smo višak vode upili, mrežicu s papirnatom kašom, koja je sad već imala oblik papira, prepacili smo na pripremljeni novinski papir ispod kojeg je bila krpa, koje je morala upiti ostatak vode. Ostavili smo dio papira da se suši nekoliko dana, a dio smo pokušali osušiti glačalom. Nakon cijelog ovog procesa papir smo ga iskoristili za izrađivanje božićnih čestitki, kojima su učenici razveselili svoje najbliže.

Učenici su shvatili da proces recikliranja papira nije toliko kompliciran koliko im se to možda činilo na početku. Dobili su poticaj da i sami pokušaju samostalno reciklirati papir kod kuće i na taj način raditi na ekološkoj osviještenosti s ciljem očuvanja okoliša.

Pavla Mesarić
voditeljica ekološke grupe

Foto-zapise s radionica izrade recikliranog papira i izrade čestitki pogledajte na foto-galerija Reciklirani papir.