Aktivnosti prirodoslovne i ekološke grupe

Izrada skloništa za ježeve

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 29. 11. 2017.

U studenom je grupa učenika polaznika prirodoslovne grupe (5. i 6. razred) pripremila i izradila sklonište za ježeve.

Željeli bi da ježevi lakše prezime i da nam dođu u naš vrt jer njihov boravak u vrtu znači i održavanje prirodne ravnoteže a povećava i njegovu bioraznolikost.

Nažalost zadnjih par godina uočen je smanjen broj ježeva zbog njihovog čestog stradavanja na cestama ali i ugibanje zbog konzumiranja različitih otrova, pesticida i sličnih tvari. S ciljem da pomognemo ježevima upozoravamo na ježiće na cesti, pogotovo po noći (ježevi su životinje koje su aktivne u sumrak i noću). Isto tako želimo upoznati širu javnost da su ježevi korisne životinje u vrtu pošto se hrane različitim štetnim kukcima te puževima, primjerice sa španjolskim pužem - štetnikom našeg vrta. Upozoravamo ljude da ne koriste štetna sredstva u vrtu poput pužomora, pesticida i ostalih otrova jer koliko je štetno za same ljude štetno je i za sva ostala živa bića u vrtu pa tako i za ježeve.

Sklonište možete izraditi i sami koristeći materijal kao i mi u školi. Za izradu smo trebali stare cigle, 4 crijepa te drveno sklonište napravljeno od drva. U kućicu smo stavili suho lišće i sijeno.

Hvala što se brinete za sva živa bića u svojoj okolini!!!

« Ožujak 2024 »