MLADI UMJETNIK FANTASTIČNIH BIĆA!

Autor: Milena Maračić, 25. 5. 2021.

U našoj školi upriličena je izložba fantastičnih bića nastalih prema zamislima mladog umjetnika Borne Posela, učenika 8.r.

Borna Posel učenik 8.r. svakodnevno crta, reže, lijepi različite materijale. Bića iz mašte tako postaju stvarna, a nadasve je inspirativno to što Borna svako svoje biće opiše i nadjene mu ime.

Svako biće ima posebne moći i može ili pomoći ljudima ili im odmoći. Pitali smo mladog umjetnika nekoliko pitanja povodom njegove prve samostalne izložbe:

Kako to da stvaraš fantastična bića, odakle ti inspiracija?

Borna: Gledam filmove čitam knjige i lektiru te svi likovi koji su u književnim djelima ili se pojavljuju na filmu ili igricama pa postaju bića. Često već pri samom gledanju nekog filma imam jasnu sliku bića koje će nastati od kolaža ili drugih materijala.

Koje materijale koristiš pri izradi?

Borna: U školi koristim kolaž papir ili papir iz bilježnice, a doma sve što mi dođe pod ruku. Često i recikliram pa sve ono što je netko bacio dobiva neki novi smisao.

Što radiš s tim fantastičnim bićima?

Borna: Koji put se igram, a koji put ih poklanjam. Često ih poklanjam dragim ljudima.

Tko ih je dobio najviše?

Borna: Učitelji i asistentica.

Tko ti je najveća podrška u radu i stvaranju tih likova?

Borna: Najveća podrška mi je asistentica Žana Podgorelec koja me i nagovorila da napravimo izložbu.

Imaju li boje kolaža kakvu ulogu ili značenje pri stvaranju tih bića?

Borna: Kada sam loše volje, onda su likovi tmurni  i tamni, a kada sam dobre volje, onda su šareni.

Imaš li omiljeno biće?

Borna: Da, to je nuklearna kokoš koja ima nuklearna jaja. Vrlo lako eksplodiraju.

Ima li kakvo biće koje se posebno svidjelo drugima?

Borna: Da, učiteljici iz hrvatskog je posebno drag Bob. On živi na Himalaji i svakodnevno vježba jogu, a učitelju iz fizike drag je Ljubavni kit. On živi u Nizozemskoj i tjera ljude da se zaljube. Ostalim učiteljima je zabavna Leteća vjeverica, Klokomiš, Gargamelova roda koja naganja Štrumfove i mrzi mačke, Morski jednorog itd.

Imaš li kakvu ideju za budućnost?

Borna: Imam ja još puno zamisli, ali tko zna? Možda jednom napravim i slikovnicu sa svojim omiljenim likovima.