20.11. MEĐUNARODNI DAN DJETETA

Autor: Milena Maračić, 23. 11. 2020.

DJECA NOSE SVJETOVE NA DLANU

Kada brode oblaci po svodu,
kada zore rumenilom planu,
kada izvor rađa novu vodu
svijet se skriva tu na dječjem dlanu.

Djeca nose svjetove na dlanu,
ona znaju putove do sreće,
zato jutra kad zbog djece svanu
nikad tugu upoznati neće. (Zorica Klindžić)

Svake godine se 20. studenoga obilježava Međunarodni dan djeteta kao dan posvećen djeci i njihovoj dobrobiti.

Generalna skupština UN-a je toga dana 1959. godine usvojila „Deklaraciju o pravima djeteta“, a 1989. godine „Konvenciju o pravima djeteta“. Njome se pokušalo odrediti specifične potrebe djece i mladih, njihovi specifični problemi vezani uz razvoj, odrastanje, podređenost odraslima, iskorištavanje, zlostavljanje. „Konvencija o pravima djeteta“ je najviše puta ratificirani dokument o ljudskim pravima u cijelom svijetu, ali je provedba još uvijek nedovoljna.

Povodom toga dana se odvijaju aktivnosti koje promoviraju dobrobit djece i njihova prava kao „malih ljudi“. UN je preporučio ovaj dan obilježiti kao dan prijateljstva i razumijevanja među djecom. Na odraslima je da provode i promoviraju prava djece, ali da uključe i samu djecu u raspravi i odlučivanje o njihovim pravima i potrebama.

Povodom  Međunarodnog dana djeteta koji se obilježava 20.11., u pedagoškoj radionici s drugim razredom  proučavala se Konvenciju o pravima djeteta, gledali smo UNICEF-of filmić o pravima djeteta i uz sve to smo napravili radionicu gdje su učenici samostalno naslikali/nacrtali svoje mjesto u kojem žive gdje su morali označiti koja prava uživaju i koje obaveze imaju u pojedinim ustanovama. Raspravljalo se o pravima i obavezama prema roditeljima i braći, bakama i djedovima; učenici su vrlo vješto baratali i pojmom prava u školi, u bolnici, dućanu….te koje obaveze ih vežu na određena prava koja imaju.

Radove pogledajte u foto albumu.

Pedagoginja, Ivana Lesjak Možek

« Ožujak 2024 »