Obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Milena Maračić, 17. 11. 2020.

Odlukom Hrvatskog sabora iz 2019. godine, 18. studeni proglašen je državnim praznikom – Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Na taj se dan, već tradicionalno, diljem domovine organizira čin paljenja svijeća pod nazivom „I u mom gradu Vukovar svjetli“ kao izraz suosjećanja i pijeteta prema žrtvi grada heroja.

Kao i svake godine do sada, i mi smo u spomen na stradanje i žrtvu Vukovara u Domovinskom ratu na dostojanstven način – paljenjem svijeća u našem mjestu odali počast svim znanim i neznanim žrtvama te zahvalili na slobodi u kojoj danas živimo.

Učenici predmetne nastave u poslijepodnevnim satima zapalili su svijeće, no zbog pridržavanja epidemioloških mjera ove godine nisu sudjelovali u koloni sjećanja.

Jelena Kolar Dokleja,

školska knjižničarka

Fotografije paljenja svijeća možete pogledati u fotoalbumu Sjećanje na žrtve domovinskog rata.

Vukovar

(Stoji grad)

Pod kišom čelika, ognja i smrti gdje paklena sila svoj zadnji ples vrti, stoji grad.

Stoji grad!

Vječan k’o narod ponosno stoji

i posljednje dane dušmanu broji, Vukovar!

Vukovar!

Iz majčinog krika sloboda se rađa

i uskoro bijela zaplovit će lađa do sunca.

Iz krvi i bola niknut će cvijeće i nikada narod zaboravit neće Vukovar.

Stoji grad!

Hrvoje Hegedušić