Dan zahvalnosti za plodove zemlje 2019.

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 21. 10. 2019.

Pjesmom, literarnim radovima, scenskim prikazima i ono najvažnije – zahvalnim srcem, obilježili smo i ove godine Dan zahvalnosti  za plodove zemlje. U petak, 18. listopada 2019. godine svi učenici od 1. do 8. razreda su donijeli u školu peciva, kolače, ili kruh koje su kod kuća marljivo izradili. Među njima se moglo vidjeti i prava remek djela kojih se ne bi posramili niti vrhunski svjetski pekari.

Svečanost smo započeli prigodnim programom koji su osmislile i s učenicima predmetne nastave priredile učiteljice Natalija Guterman-Vuk, Lidija Novak Levatić i vjeroučiteljica Ivana Štimec Protrka. Osim prigodnog programa, ove smo se godine prisjetili i globalnog problema gladi u svijetu. Istaknuli smo da se u svijetu proizvodi dovoljno hrane za sve ljude, ali da se ta hrana ne raspoređuje pravedno. Također, začuđuje nas činjenica da se veliki dio hrane svake godine namjerno uništava ili baca kako ne bi došlo do poskupljenja hrane na tržištu. Suvremene obitelji, prema istraživanjima u Europi, godišnje bace oko 400 kg hrane, i to ne pokvarene hrane, nego hrane koja zbog nekog razloga nije pojedena. Na jednoj strani rasipanje, a na drugoj strani glad. Službeni podaci govore da je u svijetu sve više pretile djece i odraslih. Pretilost je bolest modernog doba koja pogađa i djecu u Hrvatskoj. Potaknuti ovim informacijama, i riječima molitve završili smo program proslave sa željom da se i dalje uključujemo u humanitarne akcije u kojima pomažemo ljudima u potrebi. Na kraju programa, naš župnik Ivan Vugrinčić, predvodio je molitvu i blagoslovio jelo.

Ivana Štimec Protrka
vjeroučiteljica

Zanimljive prizore i detalje sa školske svečanosti pogledajte u dvije foto-galerije: Dani kruha - PN - 2019. i Dani kruha - RN - 2019.