Jan Kos osvojio 1. nagradu na 47. Zboru malih pjesnika

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 25. 9. 2016.

47. po redu tradicionalna manifestacija Dani kajkavske riječi / Zbor malih pjesnika održala se u Zlataru 24. rujna 2016., a učenik naše škole Jan Kos (8.r) osvojio je prvu nagradu za pjesmu Duša zemle međimurske.

Manifestacija Zbor malih pjesnika održana je pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora, Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Krapinsko-zagorske županije. Pučko otvoreno učilište dr. Jurja Žerjavića Zlatar kao nositelj organizacije s gospođom Gordanom Valjak na čelu, u suradnji s Gradom Zlatarom, Radijom Zlatar, Turističkom zajednicom te brojnim udrugama i ustanovama, pripremilo je bogat program prepun kulturnih, etno, zabavnih i sportskih sadržaja u kojima smo dijelom i mi sudjelovali te im ovim putem zahvaljujemo na srdačnosti i nagradi.

Na natječaj Zbor malih pjesnika odazvalo se 48 škola iz Krapinsko – Zagorske, Varaždinske, Međimurske, Primorsko – goranske, Koprivničko – križevačke i Zagrebačke županije te Grada Zagreba. Ukupno 328 pjesama, a naša najbolja! Prosudbena komisija u sastavu: prof. Željke – Horvat Vukelja, dr. sc. Jože Skoka, dr. sc. Ive Kalinskog dodijelila je nagrade u nekoliko kategorija, a Jan Kos, učenik 8.r. osvojio je nagradu za najbolju pjesmu, pjesmu Duša zemle međimurske! Mentorica našeg Jana je učiteljica hrvatskog jezika Lidija Novak Levatić.

Jan je skromno progovorio o ljepotama međimurske zemlje i o svim detaljima koji ju čine toliko posebnom, no u to se možete uvjeriti i sami čitajući pjesmu koju donosimo u cijelosti. Sam nastup mladog pjesnika protekao je besprijekorno pod budnim okom gospođe Blanke Sviben, a pravo bogatstvo i "čuđenje u svijetu" su zapravo bili mali stvaraoci koji su nastupali u narodnim nošnjama svoga kraja. Prenoseći tako ljepotu kulture, ostaje nam samo vjera u buduće naraštaje. Ako ćemo suditi prema ovome što smo danas vidjeli, tradicija itekako živi u pjesmama i izvedbama najmlađih te počiva u svakodnevnom življenju iste!

Lidija Novak Levatić
učiteljica hrvatskog jezika

Foto-zapise sa 47. Zbora malih pjesnika pogledajte na foto-galerija Zlatar 2016.

« Lipanj 2017 »