Literarni rad Helene Jurković „Na Vuzem nesemo korpico na posvečaje“ osvojio 1. nagradu na literarnom natječaju „Na mladima govor o(p)staje“

Autor: Milena Maračić, 16. 6. 2023.

Na literarni natječaj „Na mladima govor o(p)staje“ koji je raspisala OŠ Draganići kao jednu od aktivnosti istoimenog projekta pristiglo je 96 literarnih uradaka u kategorijama proze i poetskih radova za učenike od 1.-4. razreda i 5.-8. razreda.

Kroz ovaj literarni natječaj željeli su potaknuti mlade iz svih krajeva Republike Hrvatske da osvijeste važnost zavičajnog govora kao jednog od identiteta prostora u kojem žive, a koji pod utjecajem globalizacije izumire.

Pored očuvanja zavičajnoga govora željeli su  kroz pisanu riječ promovirati i vrlo bogatu i raznoliku folklornu baštinu, tradiciju i kulturu svih prostora Republike Hrvatske, ali i

potaknuti učenike i  učitelje na istraživanje bogatstva našeg jezika, na stvaranje i literarno druženje.

Članovi prosudbenog povjerenstva za odabir najuspješnijih dječjih radova bili su:

1. Ivančica Šebalj, prof., učitelj savjetnik, OŠ Dubovac, Karlovac- predsjednica

2. Bojana Meandžija, književnica- članica

3. Gordana Šutej, prof., OŠ I.G. Kovačić, Duga Resa - članica

4. Matilda Marković, dipl. učitelj, učitelj savjetnik, univ. spec. art., OŠ Draganići - članica

Srca članova prosudbene komisije osvojio je rad Helene Jurković, učenice 1. razreda koja je na zavičajnom govoru opisala uskrsne običaje u svom kraju u prošlosti, ali koji se u obiteljima poštuju i danas.

Ponosni smo na našu Helenu koja je pokazala da  već od najranije dobi može biti vrlo uspješna mala spisateljica i čuvarica tradicije  i zavičajnog govora.

Čestitamo na uspjehu!

Silvija Soldat, učiteljica