Psihosocijalna podrška u kriznim situacijama

Autor: Milena Maračić, 24. 1. 2021.

Potres je prirodna katastrofa koju nikako ne možemo predvidjeti niti kontrolirati, izuzetno je stresna za odrasle a osobito za djecu.

Ono što možemo, jest: OSTATI SABRANI I SMIRENI koliko god je to moguće u tom trenutku, pružiti fizičku, socijalnu i emocionalnu podršku najranjivijima i što prije uspostaviti uobičajene životne rutine uz prikladna objašnjenja djeci ( prilagođeno njihovom uzrastu).

Nemojte im govoriti da ne plaču, da se ne boje i da ne budu tužni- to je jedini način na koji se mogu izraziti, to je prirodna reakcija na bilo kakvu vrstu katastrofe ili tužnog događaja. Također je važno napomenuti da djeca (kao i odrasli) osjećaju frustraciju bez obzira na udaljenost mjesta koje je izravno pogođeno potresom. Oni gledaju vijesti, slušaju razgovore odraslih, gledaju kako drugi plaču, suosjećaju.

Djeci je najvažnije pružiti NORMALIZACIJU i osiguravanje konkretnih informacija- slušati ih prije no što reagiramo ili dajemo savjete, djecu je važno uvažavati i odslušati do kraja što nam govore i suosjećati s njima.

Pedagoginja
Ivana Lesjak Možek

U prilogu su korisne informacije:

Djeca i obitelj - prije, tijekom i nakon potresa