Projekt s udrugom Biovrt „Zajedno gradimo održivu budućnost“

Autor: Milena Maračić, 28. 6. 2020.

Akcija sadnje 27.5.2020.

Ove smo školske godine u suradnji s udrugom Biovrt aktivni u projektu Švicarsko – hrvatskog programa „Zajedno gradimo održivu budućnost“. Projekt traje dvije godine, a u Međimurskoj županiji ga partnerski provode udruga Biovrt, I. OŠ Čakovec (ČK) s Područnom školom Novo Selo Rok te OŠ Gornji Mihaljevec.

Cilj je aktivno uključivati učenike, volontere i lokalnu zajednicu u aktivnosti projekta i edukativnih programa održivog razvoja. Kroz projekt škole su opremljene klupicama u voćnjaku, reciklažnim otokom, hotelom za kukce, začinsko –cvjetno-voćnim gredicama, korisnim biljkama živice za kukce i ptice te hranilicama za ptice.

Andrijana Perčić

U srijedu 27.05.2020. u 13 sati održana je edukacijska volonterska akcija u OŠ Gornji Mihaljevec. Vrijedne ruke osoblja škole i udruge Biovrt posadile su zanimljive i neobične voćke u školski voćnjak: indijansku bananu (Asimina triloba), crne maline, jesenske masline (Elaeagnus umbelatta), te smo ujedno dopunili živicu za korisne kukce ukrasnim grmovima.

Posadili smo i močvarne hibiskuse prekrasnih ogromnih cvjetova, te začinsko i ljekovito bilje koje smo obilježili glinenim pločicama s hrvatskim i znanstvenim nazivima. Tako će učenici škole na licu mjesta imati prilike istovremeno pratiti rast ljekovitog bilja, isprobati ga i naučiti njihove nazive. U dvorište škole postavili smo i otok za recikliranje koje će isti tako biti edukativni prostor za učenike škole o odgovornom postupanju prema otpadu i recikliranju.

Na akciji snimili smo i ovaj kratki video za učenike biovrtlarske grupe škole kako bi i oni unatoč činjenici da nisu sudjelovali na samoj akciji bili upućeni u edukativne aktivnosti projekta.

Video možete pogledati na linku:

Silvija Kolar-Fodor, predsjednica udruge Biovrt

« Ožujak 2024 »