Nacionalni preventivni projekt "Zdrav za 5"

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 3. 12. 2018.

Nacionalni preventivni program za suzbijanje ovisničkog ponašanja mladih Zdrav za 5
Šk. god. 2018./2019.

Već nekoliko godina za redom naša škola sudjeluje u provedbi preventivnog nacionalnog projekta „Zdrav za  5“. Projekt se svake godine provodi s učenicima 8.razreda...

Ove godine projekt je započeo u vrijeme Mjeseca borbe protiv ovisnosti koji se obilježava svake godine u vremenu od 15.11. do 15.12.

Projekt se odnosi na suzbijanje ovisničkog ponašanja mladih i njihovo uključivanje u zdrave stilove života i sudjelovanje u društveno korisnim aktivnostima, prvenstveno brigu o zaštiti okoliša. Učenici u projektu saznaju za njih važne informacije o različitim ovisnostima i upoznaju osnovne zakonske propise putem predavanja i prezentacija djelatnika policijske uprave i /ili Zavoda za javno zdravstvo, a u završnom dijelu provode s učiteljima neku radionicu kojom prezentiraju svoje aktivno sudjelovanje u zdravom načinu života.

Predstavnik policijske uprave Međimurske županije Mladen Zadravec je u suradnji sa školskom koordinatoricom  programa prevencije pedagoginjom Vesnom Branilović  i razrednicom 8.razreda Dijanom Radek, održao  predavanje s radionicom za učenike 8.razreda vezano za aktualnu ovisnost u našem kraju zlouporabu ALKOHOLA. Nakon upoznavanja zakonskih propisa koji se odnose na mlade njihove dobi učenici su u grupama rješavali problemske životne situacije vezane za opijanje mladih, nasilje kao posljedicu opijanja i probleme vezane za noćne izlaske mladih i vožnje u alkoholiziranom stanju.

Vesna Branilović
voditeljica Školskog preventivnog programa