Održana filmska radionica za vrijeme proljetnih praznika

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 20. 4. 2018.

Tijekom proljetnih praznika održana je trodnevna filmska radionica za naše učenike, a vodili su je mladi ali iskusni filmaši Akademije dramskih umjetnosti iz Zagreba: Matej Merlić, Zorana Rajić, Dino Šertović i Lana Horvatić. Radionica je održana za zainteresirane učenike 5. razreda.

Glasajte za naj verziju!
Pozivamo vas da pročitate detalje s radionice i odazovete se našem Pozivu na glasanje za najbolju odnosno najinteresantniju verziju filma SMICALICA, nastalom tijekom radionice ...

Na trodnevnoj Filmskoj radionici za vrijeme proljetnih praznika, mladi ali iskusni filmaši Akademije dramskih umjetnosti iz Zagreba, Matej Merlić, Zorana Rajić, Dino Šertović i Lana Horvatić, svoje znanje i iskustvo prenijeli su našim filmašicama Matei Jakopić, Anamariji Knezić, Lari Polanec, Lei Posel i Lei Zadravec (sve iz 5. razreda).

Naučilo se mnogo o filmu. Iako je vrijeme radionice bilo kratko, naše filmašice prošle su cijeli proces stvaranja filma. Uz vrlo simpatičnog Mateja – apsolventa Produkcije (koji se bavi uz produkciju filmova i produkcijom filmskih festivala poput Animafesta, te vrsnog glazbenika i filmskog kompozitora) napisale su kratku priču, priču pretvorile u scenarij i odabrale lokaciju/mjesta za pojedine radnje iz priče.

Da bi se krenulo sa snimanjem, trebalo je odraditi drugi dio, a to je pretvaranje  scenarija u knjigu snimanja sa svim detaljima (podijeliti uloge – i naučiti ih, odrediti koja će se scena odraditi na kojoj lokaciji, odrediti vrstu kadra u sceni, kut snimanja i sl.) što im je objasnila i pomogla u odabiru Zorana. Zorana ne samo da je završila studij Montaže, već je i glumila u hrvatskim serijama i ima iskustva i u režiji!

Prema napisanoj knjizi snimanja krenulo se na snimanje u čemu je pomogao Dino (jer su cure glumile), student Snimanja, koji snima skate videe od mladenačkih dana, te fotka pozamašni broj tenisica, a bavi se i modnom fotografijom.

I to još nije sve. Na kraju dolazi filmska montaža koja daje konačni izgled priče sa samog početka stvaranja filma – film koji gledaju gledatelji. Ovaj zadnji dio vodila je Lana Horvatić – apsolventica Montaže (koja iza sebe ima iskustvo u montaži dva kratkometražna igrana filma, dokumentarne i zabavne serije, kao i nekoliko reklama). Od snimljenog materijala napravljeno je nekoliko verzija filma. Tako se vidjelo da promjenom redoslijeda scena, kadrova, unošenjem zvukova, muzike i drugih filmskih elemenata,  film daje sasvim drugačiji doživljaj. Polaznice su shvatile kako o montaži ovisi hoće li film biti interesantan, zanimljiv, uzbudljiv … ili dosadan – bez obzira na dobru glumu, interesantnu priču, lijepi prostor ili poznate glumce.

Da bi naši filmovi bili što bolji, a vi što bolji gledatelji – stavit ćemo na našu web stranicu sve verzije filma pod naslovom SMICALICA, koji je nastao u ovoj radionici. Molimo vas pogledajte ih, glasajte i odaberite najbolju odnosno najinteresantniju verziju. Poveznice na filmove (samo kliknuti na ime filma ispod):
1. verzija (bez montaže i bez glazbe)
     Smicalica 1
2. verzija (bez montaže, ali dodana glazba)
     Smicalica 2
3. verzija (montaža i glazba)
     Smicalica 3
Nakon toga odaberi svoju Naj "Smicalicu" i ispuni kratku online anketu na sljedećoj poveznici: smicalica-anketa.

Do tada, hvala našim gostima – voditeljima radionice, Mateju, Zorani, Dinu i Lani, ravnateljici koja je radionicu odobrila, a vama želimo da se zabavite  gledanjem našeg novog filma.

Ljubica Žabek Horvatić
voditeljica filmske grupe

Zanimljive prizore i detalje s radionice i snimanja filma pogledajte u foto-galeriji Filmska proljetna radionica.

« Ožujak 2024 »