NAGRADNI IZLET UDRUGE Mlada pera

Autor: Milena Maračić, 26. 10. 2021.

21. listopada 2021. godine dobro smo se zabavili u Križevcima. Bilo je tu svega: razgovora, pjesme, priče i smijeha. Kao najaktivniji literati udruge Mlada pera (od osnivanja udruge do danas)  bili smo odabrani od strane Gorkića Taradija, predsjednika udruge Mlada pera koji je u suradnji s Josipom Petrlićem Pjerom i Hrvatskim šumama d.o.o UŠP Podružnica Koprivnica sponzorirao izlet.

12 učenika literata u jutarnjim satima pošlo je na izlet, no ono što im je u Križevcima bilo prezentirano, nije bilo ni u najluđim planovima. Dakako da smo bili upoznati s planom puta puno prije samoga izleta, no iznenadila nas je srčanost bračnog para Petrlić. Gospođa Lili kreativna je i marljiva te je u suradnji sa svojim suprugom uredila prostor Sobe Priča Lilipjer. Dočekala nas je nasmijana lica uz priču o knjigama. Svaka knjiga gospodina Petrlića ima svoju „postaju“ i jedan dio Sobe Priča baš je svakoj od njih posvećen. Od naočala detektiva do crnog konjića u kutu…sve smo isprobali (naravno uz epidemiološke mjere). Pisac je sve to dokumentirao, promatrao ozarena dječja lica i čekao, a potom nas je obogatio i svojom pričom podijelivši s nama informacije o nastanku svojih knjiga, pročitavši nam pokoju pjesmu on je naposljetku i zapjevao. Učiteljici Lidiji Novak Levatić poklonio je i knjigu. Kako smo imali daljnje planove, poveo nas je gradom i upoznao nas s njim. Pričao nam je o znamenitostima, povijesti, slavnim Križevčanima, a poveo nas je i na izložbu u Gradski muzej Križevci: Ivan Meštrović „Portreti suvremenica i suvremenika“.

U gradskom parku poigrali smo se i fotografirali mural na kojem su prikazani znamenite Križevčanke i Križevčani iz slavne povijesti grada: Nina Vavra, Marijan Detoni, Marcel pl. Kiepach, Dragutin Novak i Magda Logomer Herucina., a nakon toga slušali priču o Marti i Iveku koja je autorsko djelo Josipa Petrlića Pjera. Povezao ju je s pričom o ljubavnom paru čiji je zapis pronašao kao mladić u jednoj crkvi. Put nas je nanio u Hedonu i moramo priznati da smo se tamo teško koncentrirali. Hedona je tvornica čokolade. Osnovana je 2013. godine, u sklopu projekta „Chocolateria Chris” – križevačka čokolaterija, od strane entuzijastične Udruge osoba s invaliditetom Križevci, na čijem je čelu gdin. Petar Gatarić. Danas u njoj rade osobe s invaliditetom njih čak 12, a izrada čokolade je ručna. Gospodin Dubravko Vitlov prezentirao nam je uz pomoć suradnika izradu čokoladnih pralina, otkrio nam i poneku tajnu pripreme i miješanja čokolade za praline, no kako smo morali hitati na ručak, dobili smo čokoladne lizalice kao znak pažnje! Za ručkom smo pričali o svemu, potpisali se u knjigu Lilipjer i nakon toga otišli u kupnju čokolade za sve one koji su nas kod kuće čekali. Možemo samo zahvaliti na izuzetno dobrom izletu, vodstvu, sponzorstvu i suradnji: gospodinu Gorkiću Taradiju, gospodinu Josipu Petrliću i gospođi Ljiljani Petrlić, svim radnicima Hedone i restorana Calipso, vozaču autobusa agencije Rudi – express koji nas je žive i zdrave doveo natrag u Gornji Mihaljevec.

Fotorgafije pogledajte u foto albumu Mlada pera - nagradni izlet

Naši učenici pjevaju s Pjerom.